Posted on

Odstránenie nánosov a usadenín z kanalizačného potrubia

Kvôli pretekaniu rôznych nečistôt, odpadu a iných zvyškov sa v kanalizačných potrubiach tvoria nánosy usadenín, ktoré spôsobujú ťažkosti s pretekaním vody a upchávaním. K tomuto stavu často dopomáhame aj my, a to najmä našou nevedomosťou a tým, že do odtoku a toalety splachujeme viaceré veci, ktoré tam nepatria. Najčastejšie sa jedná o zvyšky nezjedeného jedla, ktoré končia spláchnuté v záchode alebo v kuchynskom umývadle. Veľkú hrozbu predstavujú hlavne použité oleje z vysmážania či inej prípravy jedla alebo zvyšky ďalších mastných potravín.

odtok vody

Mnoho ľudí takéto zvyšky splachuje do drezu alebo do toalety a vedome či nevedome tak ignoruje to, že použitý olej by sa mal zberať do nádoby. Ak ho už nebudete potrebovať, treba ho odniesť na určené miesto zbierania, ktoré sa nachádza napríklad pri potravinových reťazcoch. Toto odporúčanie platí pre všetky druhy olejov a masti, nezáleží na tom či ide o olej slnečnicový, olivový, kokosový alebo iný druh. Každý olej sa kvôli svojej konzistencií po spláchnutí zachytáva na stranách a v záhyboch odpadového potrubia, kde sa usadí a potom sa na neho lepí všetko ostatné, čo tadiaľ preteká.

olej z vysmážania

Okrem toho, že tieto nánosy spôsobujú problémy s upchatým kanalizačným potrubím, rovnako nepriaznivo vplývajú aj na naše životné prostredie, pretože komplikujú čistenie odpadových vôd. Ako však vyriešiť situáciu, keď už vaša kanalizácia preukazuje príznaky so spomaleným odtokom vody alebo upchatia? Na tento účel slúži kanalizačná služba, ktorá sa nazýva krtkovanie a jej úlohou je prečistenie problematického potrubia. V závislosti od závažnosti problému a iných faktorov sa volia dve metódy krtkovania, a to čistenie vysokým tlakom alebo elektromotorom poháňanou špirálou. Ako fungujú si viete predstaviť možno už z ich názvov, pričom vysokotlakové čistenie je poháňané vodným čerpadlom, ktoré práve silnú intenzitu tlaku vytvára. Takýto veľmi silný tlak vie potom účinne zo stien https://www.urbandictionary.com/define.php%3Fterm%3Dstien potrubia odstrániť všetko, čo tam nepatrí. Špirála poháňaná elektromotorom funguje zase na tom princípe, že sa po spustení elektromotorového prístroja rýchlo otáča a vibruje, pričom tieto pohyby vyvolávajú taktiež určitú intenzitu, ktorá efektívne odstraňuje nánosy.