Posted on

Lákavá ponuka investovania do nákupu zlatých mincí sa nám môže vypomstiť

Produkcia zlata je kolísavá, investori do ťažobných spoločností môžu investovať financie, ale je to rentabilné? V prípade zvýšenej ceny zlata sa ťažiari tešia jeho zvýšenej produkcii, čo má za následok výrazný nárast výnosov investorov na trhu so zlatom. Pre bežného človeka, ktorý sa nezaoberá investíciami na burzách, je tento svet neznámy, a preto je riskantné, ak sa púšťame do obchodov, ktorým nerozumieme. Svoje financie by sme vedeli zhodnotiť aj inak, ale ak už chceme vlastniť kúsok zlata, môžeme investovať do kúpy zlatých a strieborných investičných mincí. Tie sa razia a vydávajú pri rozličných príležitostiach a výročiach.

Mince, ktoré bežne používame

V tomto období sa k ľuďom môžu dostať investičné mince Lunárnej série III, ktoré sa nazývajú aj austrálska séria, razená v mincovni v Perthe. Dôvodom bol 12-ročný cyklus čínskeho lunárneho kalendára, ktorý začal v roku myši, teda v roku 2020 a končí v roku 2031, teda v roku prasaťa. Ide o mince, ktoré si zlaté mince získali popularitu medzi zberateľmi, začalo to v roku 1996 zlatými mincami a v roku 1999 sa pridali aj strieborné mince.

Hovoríme o investičných minciach, preto sa ich cena uvádza v sume ako sa pohybuje na svetových trhoch. Mince sú veľkým lákadlom pre vášnivých zberateľov a vyhľadávajú ich po celom svete, razia sa z 24-karátového zlata v rýdzosti 0,9999 najčistejšieho zlata, rovnako tak aj strieborné mince, ktoré sa razili v rýdzosti 0,999 rýdzeho striebra. V roku 2017 začali vydávať strieborné mince s rýdzosťou 0,9999. Jednotlivé mince sa ukladajú samostatne do ochrannej kapsule z akrylu.

Pri kalkulácii buďte veľmi opatrní

V súčasnosti sa prejavuje nábeh na vysoké zhodnotenie zlatých investičných mincí Lunárnej série v budúcnosti, dnes to môžeme pozorovať na starších Lunárnych sériách I. a II. Ak sa rozhodnete investovať do zlata, mali by ste mať aspoň základný prehľad a pochopiť podstatu ťažobného priemyslu, inak sú všetky rozhodnutia veľmi rizikové.